Pestovanie malín a černíc.

Pestovanie malín a černíc.

Maliny aj černice rastú vo forme kra s dvojročným vývinovým cyklom. Počas vegetácie v prvom roku majú bylinný charakter, ku koncu leta a na jeseň drevnatejú. Tieto výhonky prinesú plody v ďalšom roku a odumierajú. Remontantné (dvakrát rodiace) majú schopnosť prinášať plody už na jednoročných letorastoch, plody dozrievajú od polovice augusta až do prvých mrazov.

Vyžadujú kypré humózne pôdy. Dôležitý je dostatok slnka a pôdnej vlahy. Pestovať ich môžeme vo všetkých oblastiach do nadmorskej výšky 500 m. Koreňový systém malín je plytký, preto v období sucha je dôležité dodať im vlahu, nie však trvalo zamokriť.

Černice, najmä beztŕňové odrody, sú na stanovište náročnejšie ako maliny, vyžadujú teplejšie polohy chránené proti mrazom, prípadne studeným vetrom, lebo v drsnejších polohách často vymŕzajú. Na pôdnu vlahu sú menej náročné ako maliny, možno ich pestovať aj v suchších, kamenistých pôdach.

Pestovanie na opore:

Medzi základné typy vedenia patrí jednoduchá drôtenka v tvare „I“, teda jednoduché, rovno osadené stĺpiky a dva drôty vedené vo výške asi 0,8 m a 1,2 až 1,6 m nad povrchom pôdy. Pri „T“ vedení sú stĺpiky zakončené v tvare T a výhonky sa voľne zasúvajú medzi dva drôty vzdialené od seba asi 0,4 až 0,6 m.

Váš Floramarket Tím  :)

Napísať odpoveď